Loading
 

   پاسداران ، دروس ، خیابان هدایت

   00 77 55 22

چاندبائوری، هند

چاند بائوریِ راجستان، یکی از ناشناخته‌ترین بناها در هند است که شامل یک بنای مربعی پله‌وار با عمق ۱۳ طبقه می‌شود و دیوار آن با راه‌پله‌های دو طرفه خط‌کشی شده است. این پله‌ها تا ۳۰ متر پایین دیوار ادامه پیدا می‌کنند. جایی که یک استخر از آب سبز زمردی چشم انتظار مهمان‌ها است. مارپیچ خیره‌کننده و متقارن پله‌ها –به گفته‌ی ویپول یادو، به نظر می‌رسد که یک راه تمام ناشدنی را تا زیر زمین ادامه می‌دهد. با ۳۵۰۰ پله چند بائوری، یکی از عمیق‌ترین و وسیع‌ترین‌ها در نوع خود است. این بنا  توسط شاه چندا از سلسله‌ی نیکومبا بین سال‌های ۸۰۰ و ۹۰۰ بعد از میلاد طراحی شده بود؛ تا در عین زیبایی، کاربردی نیز باشد. با توجه به شکل ساخت آن کف بنا از بالای آن خنک‌تر است که در منطقه‌ی گرم و خشک راجستان به نظر ضروری می‌رسد.

جاذبه های گردشگری :

همیشه دیدار کردن از چاه کمی رعب آوراست اما اگر چاه چاند بائوری را ببینید شاید نظرتان عوض شود. این چاه که در روستای Abhaneri در استان Rajasthan  هندوستان قرار دارد، حدود هزار سال پیش یعنی در قرن دهم میلادی ساخته شده است.

چاند بائوری  

علت ساختن این چاه به این شکل مبارزه با مشکلات کم آبی بوده که در این منطقه مشاهده شده است، چرا که اهالی این روستا مجبور بودند چاه های بسیار بسیار عمیقی حفر کنند و از آن آب در بیاورند اما عمق بلند بسیاری از چاه ها شاید مانع سالم رسیدن چاه کن ها تا آخر حفر چاه می شد. به هر حال باید راهی نو در این کار ایجاد می کردند که البته ذهنشان هم به خوی کار کرده و چاه پله ای ایجاد کرده اند!

مردم این منطقه برای برداشت آب مجبور بوده اند یک ارتفاع ۳۱ متری که چیزی حدود یک ساختمان ۱۳ طبقه ای است را از این پله ها که جمع آن ۳۵۰۰ پله است پایین بیایند و آب برداشت کنند.

علاوه بر پله ای بودن این چاه که آن را خاص کرده می توان گفت که، مدل معماری این چاه در هزاران سال پیش نشان از اصالت هنر در هندوستان داشته است.

http://www.agencytravel.ir/wp-content/uploads/2014/10/chand-baori-1.jpg